1) Profilovka potřebuje trochu akce

Hrajte na bicí. Pečte dort. Jeďte na kole. Aktivní profilová fotka usnadňuje první kontakt a pomáhá konverzaci. Data ukazují, že uživatelé s aktivními fotkami dostávají až o 40 % více zpráv než fota ukazující jen obličej. Nejúspěšnější fotky jsou ty, kde se věnujete zajímavým aktivitám, pózujete s domácími zvířaty nebo cestujete. Naopak výrazně méně zpráv než průměr dostávají fotky, na kterých uživatel popíjí alkohol. 

2) Úsměv ne, sexy pohled ano

Intuice radí fotku s úsměvem. A na OkCupid jde touto cestou více než polovina žen a třetina mužů.  Ani pro jedno pohlaví to však není nejlepší strategie. Z žen jsou nejúspěšnější ty, které se tváří flirtovně a dívají se přímo do fotoaparátu. Pokud jste muž, je lepší se tvářit vážně a dívat se mimo snímek. Na ženy zkrátka zabírá nádech tajemna.

3) Ukázat tělo se vyplatí

K mému mírnému překvapení reagují lidé na obnažená fota pozitivně, a to u obou pohlaví. Ženská fota s výstřihem dostávají o 49 % více zpráv než průměr. Efekt se dokonce zvyšuje s věkem: 32letá žena s výstřihem je muži kontaktována skoro dvojnásobně častěji v porovnání s její zahalenou vrstevnicí. Polonazí muži jsou neméně populární. Ženy jim 2x častěji odepisují na zprávy a dokonce je i samy kontaktují. Na rozdíl od žen má ale mužské nahé tělo nejlepší výsledky v nejnižším věku. Třicetiletý muž bez trička získá skoro stejně kontaktů jako průměrný třicátník. 

4) Pište spisovně, konkrétně a opatrně s komplimenty

První zpráva plná hrubek, slangu a zkratek dostává výrazně méně odpovědí, než když si dáte pozor na pravopis. Lichotkám se ale vyhněte, slova jako “krásná”, “sexy” nebo “roztomilá” vedou spíše k negativním reakcím. Komplimenty od neznámého člověka působí asi trochu zvláštně a zpočátku je hranice mezi gentlemanem a úchylem tenká. Určitě se ale v první zprávě vyplatí zmiňovat konkrétní zájmy – ať už své, její nebo společné. Nejlepší výsledky mají zprávy, které se nějak specificky vyjadřují k profilu protějšku (a implicitně tak komunikují, že odesílatel si ho pozorně přečetl). 

Vědecká poznámka závěrem: tým OkCupid anonymizuje data uživatelů a dívá se na tisíce náhodných profilů. Analýza profilových fotek se soustřeďuje na věkovou skupinu 18–32 a jsou z ní vyloučeni uživatelé, kteří mají moc vysoké nebo nízké hodnocení atraktivity, s ambicí vyhnout se přílišnému zkreslení dat. Přesto je potřeba brát výsledky s nadhledem – jedná se o korelace a souvislost mezi chováním uživatele (foto nahoře bez) a výsledkem (více nadšených zpráv) nemusí být příčinná. Závěry mohou být zkreslené tzv. samovýběrem. Pokud někdo ukáže tělo, dá se předpokládat, že má co ukazovat. Majitelé průměrnějších postav by možná vzbuzovali menší ohlasy, ale ti raději zůstanou v tričku. Podrobnější informace a více analýz na blog.okcupid.com.